Koń w transporcie

W tym dziale zamieściliśmy odpowiedzi na najczęściej zadawane przez Państwa pytania dotyczące przygotowania koni do transportu oraz opis tego, co z Państwa końmi dzieje się po przekazaniu ich pod naszą opiekę.

Leki:
Zaczynając od najważniejszego, bez czego nie będziemy mogli zrealizować procedury formalnej, prosimy zwrócić uwagę na to, że każdy koń przekazywany do transportu musi posiadać paszport z aktualnym szczepieniem przeciwko grypie nie starszym niż pół roku i nie nowszym niż dwa tygodnie.

Bardzo ważnym jest to, aby konie, które mają z nami podróżować, nie były szczepione ani odrobaczane w dwutygodniowym okresie poprzedzającym transport. Zignorowanie tego zalecenia w połączeniu ze stresem towarzyszącym transportom może doprowadzić do osłabienia organizmu transportowanych koni.

Ochraniacze:
Wielokrotnie słyszymy pytania dotyczące zakładania ochraniaczy transportowych. Oczywiście, jeżeli właściciel doświadczonego w transporcie konia ma takie życzenie, to nie będziemy mieli nic przeciwko. Prosimy jednak brać pod uwagę warunki termiczne panujące podczas transportu, zwłaszcza w okresie letnim i przy długich transportach. W takich przypadkach nie zalecamy stosowania ochraniaczy, ponieważ mogą one być przyczyną odparzeń i ogólnego dyskomfortu. Jednocześnie zapewniamy Państwa, że nasze pojazdy zostały zaprojektowane w taki sposób, aby w jego wnętrzu konie nie mogły zrobić sobie krzywdy, a załadunki realizowane przez nas wykluczają ryzyko kontuzji. Zdecydowanie odradzamy zakładanie ochraniaczy młodym koniom, zwłaszcza tym, dla których ma to być pierwszy w życiu transport. Stres związany z obecnością czegoś nowego na nogach uniemożliwi nam wyciszenie Państwa konia podczas załadunku i w trakcie samego transportu.

Bezpieczeństwo dla nóg Państwa konia podczas załadunku oraz samego transportu, zapewni dobry stan kopyt. Zależy nam, aby kopyta nie były pozadzierane, czym koń mógłby sam sobie zrobić krzywdę.

Reasumując:
Nie mamy nic przeciwko ochraniaczom transportowym dla koni doświadczonych w transporcie, aczkolwiek nie wymagamy ich. Zdecydowanie odradzamy zakładanie ochraniaczy koniom młodym oraz niedoświadczonym.

Karmienie:
Często słyszymy pytanie, czy należy nakarmić konia przed samym transportem. Zdecydowanie odradzamy karmienie koni paszą treściwą bezpośrednio przed transportem, ponieważ stres może doprowadzić do zatkania układu pokarmowego, a to w konsekwencji do kolki. Ostatni taki posiłek koń powinien zjeść kilka godzin przed transportem. Nie ma przeciwwskazań, jeżeli chodzi o karmienie paszą objętościową (sianem). Przed transportem należy upewnić się, że koń przekazywany do transportu jest napojony.

Podczas podróży Państwa konie będą miały stały dostęp do siana, a także będą pojone co 4-5 godzin.

Przed przekazaniem nam koni prosimy o poinformowanie nas o wszystkich chorobach, które Państwa konie przeszły, a przede wszystkim o skłonnościach do kolkowania. Prosimy również o krótką charakterystykę ich zachowania w stosunku do ludzi oraz do innych koni.

Państwa konie podczas podróży z nami mają zapewnioną profesjonalną opiekę kierowców (konwojentów), którzy całe swoje życie poświęcili tym zwierzętom i są z nimi od dziecięcych lat. W związku z tym mogą mieć Państwo pewność, że powierzacie Państwo swoje konie profesjonalistom.

Państwa konie w długotrwałych transportach:
Konie pod naszą opieką, w transporcie mającym trwać więcej niż 8-12 godzin, będą miały zorganizowane postoje co maksymalnie 12 godzin, podczas których przez kolejne 12 godzin będą odpoczywały w zaprzyjaźnionej stajni.

Ze względów bezpieczeństwa, konie podczas transportu, jak również podczas przerw będą miały dostęp tylko do paszy objętościowej oraz do wody. W okresie od pierwszego załadunku do ostatniego rozładunku nie zalecamy podawania paszy treściwej, która w połączeniu ze stresem może doprowadzić do zatkania układu pokarmowego. Paszę treściwą będziemy podawać tylko na wyraźne polecenie właściciela konia i tylko podczas postojów realizowanych z wyładunkiem do stajni.

Państwa konie w długotrwałych transportach połączonych z transportem lotniczym:
Przyjęte pod naszą opiekę konie, mające uczestniczyć w transporcie lotniczym, będą miały zapewnioną przez nas opiekę opisaną powyżej.

W celu możliwości zrealizowania transportu lotniczego, w którym Państwa koń będzie miał uczestniczyć, przygotujemy wszystkie niezbędne dokumenty celne oraz weterynaryjne wraz z badaniami krwi, niezbędnymi w eksporcie poza Europę.
Konie mające uczestniczyć w transporcie lotniczym muszą posiadać własny, nowy i solidny kantar wraz z uwiązem. Prosimy zwrócić uwagę, aby konie miały dobrane kantary w odpowiednim rozmiarze, a także aby zapewniały one koniom poczucie komfortu nie dopuszczając do otarć i odparzeń.

Każdy z koni powinien zostać zaopatrzony w plastikową lub skórzaną etykietę z zapisanym imieniem i numerem paszportu, którą należy wpleść w grzywę.

Świadczone przez nas usługi realizujemy w oparciu o polskie przepisy prawa, a konie przewożone są na ryzyko właściciela.

Planowane Transporty

More

Newsletter

Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas informacje o okazyjnych i planowanych transportach.

Your email here